6 клас ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО

marinalutay84@gmail.com 

вайбер 099-63-72-507



22.05.2020р. Тема: Натюрморт у різних видах мистецтва

Добрий день, дорогі учні! Пропоную переглянути цікаві та корисні відеоролики:
https://www.youtube.com/watch?v=W6H_F-flLQM  Натюрморт у різних видах мистецтва


https://www.youtube.com/watch?v=KvmEPppyhnQ Пластиліновий натюрморт
Спробуйте зробити натюрморт з пластиліну, користуючись відеопідказками. Це дуже цікаво та легко.До речі, процес ліплення знімає психологічне напруження та покращує настрій. Отже, до роботи!




15.05.2020р. Тема: Натюрморт у декоративному стилі

Добрий день, дорогі учні! Сьогодні останній урок з теми "Натюрморт як жанр образотворчого мистецтва"

Якщо бачиш на картині
Чашку кави на столі,
Чи графин зелено-синій,
Чи троянду в кришталі,
Або керамічну вазу,
Або грушу, або торт,
Або всі предмети разом,
                              Знай, ти бачиш… Натюрморт
     Сьогодні ми знову попрактикуємося у зображенні натюрморту, але зробимо це у не зовсім звичний спосіб.






     «Декоративний натюрморт» - явище порівняно нове, що з'явилося в кінці ХІХ початку ХХ століття, в епоху зародження хвилі найрізноманітніших напрямків. Це час художніх експериментів з кольором, формою, простором, захоплення пошуком різноманітних фактур.
      Жанр натюрморт різноманітний і показовий в процесі освоєння прийомів декоративної стилізації. В декоративному натюрморті ключову роль грає здібність художника творчо інтепретувати оточуючу дійсність, знаходити крайню виразність кожного об’єкту і вносити до неї власне ставлення. Процес стилізації реалістичного зображення доволі специфічний та складний. Без знання натури неможливо вирішити завдання передачі ритму та пластики елементів натюрморту в його стилізованому вигляді. Стилізація має свої принципи:
§  узагальнення форми в її межах;
§  узагальнення форми зі зміною обрису;
§  узагальнення форми і спрощення конструкції;
§  зміна характеру форми на більш декоративний;
§  перетворення об’ємної форми на площину.
      Для подальшої роботи робимо висновок, що стилізація природних форм – це перетворення живої форми на спрощену або ускладнену, відповідно до призначення.
      Хочеться відзначити, що володіння прийомами стилізації дозволяє художнику більш творчо вирішувати творче завдання. У натюрморті кілька предметів об'єднують водну групу. Художник концентрує свою увагу на структурі об'єктів, їх співвідношенні і поверхні. Колір, лінія і фактура поверхні підкоряються єдиним задумом. У стилізованому натюрморті необхідно виділити один головний об'єкт, навколо якого ставлять інші компоненти. Предмети спрощують, трансформуючи їх в символи і силуети. Можна використовувати протилежний прийом, наситивши композицію декоративними деталями. Стилізація рослин в натюрморті відбувається за такими ж принципами. Їх формам надають гострі кути, додають яскраві контрасти.
  5. Пояснення послідовності виконання завдання.
     Робота носить творчий характер (натюрморт з уяви). Тож зберігаючи загальні правила побудови натюрморту, повторені на початку уроку, розглянемо найбільш важливі прийоми досягнення декоративної стилізації в натюрморті.
1. Будь-який об'єкт натюрморту може бути перероблений фантазією і здатністю помітити характерне; можна перебільшувати природну форму, довівши її до максимальної гостроти, наприклад, гранично округляти глечик, активно витягнути подовжену форму груші, підкресливши пластику предметів нанесенням декоративного малюнка. Важливо при цьому виходити з особливостей конкретного об'єкту, недоцільно, наприклад, круглу форму замінювати на квадратну і навпаки.
2. Можлива зміна співвідношень пропорцій, як усередині одного предмету, так і між декількома.
3. Допускаються різного роду умовності: предмети можна підвішувати в повітрі, заломлювати їх форму, згинаючи і нахиляючи в сторони, встановлюючи їх на уявній, умовній площині. Один і той же об'єкт в композиції може сприйматися з декількох точок зору, наприклад, основа глечика зображається фронтально, а шийка — розвернута, неначе на нього дивляться зверху, або блюдо з фруктами одночасно показане і збоку, і зверху, що дає можливість побачити лежачі на блюді фрукти.
4. Якщо необхідно показати перспективу в натюрморті, то робити це потрібно достатньо умовно. Уникаючи вихоплених з дійсності натуральних ракурсів потрібно перетворювати їх на виправдані, композиційно осмислені розвороти форми. Всі прийоми повинні працювати на виявлення виразності композиції і предметів в ній.
5. Можна пересувати предмети в композиції, міняти їх місцями, збільшувати або зменшувати їх кількість, вводити додаткові об'єкти, додавати драпіровки або фрукти для заповнення простору, але головне - зберегти суть і характер постановки.
6. До пошуку колірних варіантів слід підійти обдумано. Можна зберегти колірний колорит даної постановки повністю, міняючи при необхідності лише тональні відношення; можна також значно доповнити його новими поєднаннями. Недоцільно зовсім відмовлятися від кольорової гами, яка пропонуються, оскільки при складанні натюрморту предмети підбирають за кольором, і це потрібно враховувати.
      При роботі над стилізованою композицією натюрморту важливо звертати увагу на пластику форм, їх виразність і декоративність, не забуваючи при цьому про основні принципи побудови та розміщення предметів на площині.

Творче завдання. 
     Виконайте, будь ласка, декоративний натюрморт у довільній графічній чи живописній техніках, використовуючи зразки, надані вище.


Фото малюнків надсилайте у вайбер 099-63-72-507
 або на ел. пошту marinalutay84@gmail.com 
Гарного вам настрою та натхнення!








8.05.2020р. Тема: Натюрморт у живописі


0_39a01_673ff40_-1-XL0_31d42_eb61f6b_XL

Натюрморт з баклажанами 2018р. (23.8X27.3 cm) - Художник Валерій ...Натюрморти : Desiatnikov

Дорогі учні! Для зручності пропоную переглянути ці майстер-класи:


https://www.youtube.com/watch?v=yMppoLXaRN8 Композиція в живописі. Як правильно розташувати предмети для натюрморта?

Творче завдання: Зобразити будь-який натюрморт (з фруктами, овочами, квітами чи посудом) у техніці живопису. У роботі використовуйте гуашеві чи акварельні фарби.

Фото малюнків надсилайте у вайбер 099-63-72-507
 або на ел. пошту marinalutay84@gmail.com 
Гарного вам настрою та натхнення!



24.04.2020р. Тема: Натюрморт з об ємних геометричних фігур

Дорогі учні! Давайте пригадаємо з уроків математики, які геометричні фігури називаються об ємними. Це куб, паралелепіпед, конус, піраміда, куля.

Повторюю основні правила та прийоми композиції:
-         формат і величина композиції;
-         рівновага;
-         ритм;

-         композиційний центр.
Отже, сьогодні ми з вами створимо композицію "Натюрморт з об ємних геометричних фігур" у графіці. 

Перед тим як перейти до виконання екзаменаційного вправу - «Композиція з об'ємних геометричних фігур», треба, очевидно, навчитися зображати самі геометричні тіла. І тільки після цього можна переходити безпосередньо до просторової композиції з геометричних тел.
Ці відео будуть вам корисними
Як намалювати куб правильно?
На прикладі геометричних тел найпростіше освоїти основи малюнка: перспективу, формування об'ємно-просторової конструкції предмета, закономірності світлотіней. Вивчення побудови геометричних тіл не дає можливості відволікатися на дрібні деталі, а значить, дозволяє краще засвоїти основи малюнка. Зображення об'ємних геометричних фігур сприяє грамотному зображенню і більш складних геометричних форм. Зображати спостережуваний предмет грамотно - це значить показувати приховану структуру предмета.
Куби. Зліва - неправильно, праворуч - правильно

Натюрморт з геометричних фігур

Композиція з геометричних фігур, поетапне виконання вправи
Поширена думка про те, що простіше і швидше сформувати композицію дозволяє розташування тіл в просторі за допомогою «хаотичного» накладення їх силуетів один на одного. 
Світлотінь - це розподіл освітленості, що спостерігається на предмет. У малюнку проявляється за допомогою тону. Тон - образотворче засіб, що дозволяє передати натурні відносини світла і тіней. Саме відносини, так як навіть такі графічні матеріали, як вугільний олівець і білий папір, зазвичай не здатні точно передати глибину натурних тіней і яскравості натурного світла.




1 рис.Намічаємо горизонт - лінію столу. Компонуємо натюрморт, за допомогою прямих ліній. Виходить форма будиночка, з невеликим нахилом у лівий бік. Знаходимо центр і проводимо вертикальну вісь, а потім і горизонтальну. Відмінно ми закомпонавалі композицію натюрморту.
2 рис.Далі ми повинні закомпоновано самі предмети в композицію. Будемо використовувати в компонуванні форму кола і овалу. Зверніть увагу, як форми розташовуються між ліній, де заходять за лінії, який нахил мають.
3 рис.Тут наше завдання - побудувати 3 об'ємних геометричних фігури (куб, куля і циліндр). Куля - знайти центр і провести дві осі, відміряти від центру рівні сторони і зробити симетричну форму.
Куб - знайти точки лицьового квадрата, переконайтеся, що лінії паралельні, потім від точок «А», «Б» і «С» проведіть паралельні один одному діагоналі, знайдіть на них точки за допомогою лінійки відміряйте однакову довжину. З'єднайте точки. Циліндр - проведіть по напрямку довжини (з нахилом) центральну вісь, і знайдіть точки для перехресних осей циліндра. Відміряємо рівні відстані від центру осей за допомогою лінійки (як робили куля).
4 рис.Тепер нам потрібно показати на предметах тінь, світло і падаючу тінь від предметів. У напрямку променів світла видно де на предметах буде тінь і світло. Накладаючи штрих за формою ми показуємо основні градації. Дивіться уважно на малюнок.
5 рис.  Відмінно! Тепер вам важливо дізнатися, що таке рефлекс. Рефлекс - це віддзеркалення світла. Як правило він зображується на тіньовій стороні (див.рис.). І є такі поняття, як півтінь і напівсвітло - це плавний перехід з тіні до світла. Тут ми повинні показати щільність штрихом. Варто поглибити тінь, півтінь, напівсвітло, рефлекс і падаючу тінь від предметів.

Фото малюнків надсилайте у вайбер 099-63-72-507
 або на ел. пошту marinalutay84@gmail.com 


Гарного вам настрою та натхнення!









17.04.2020р. Тема: Натюрморт тематичний

-        Дорогі учні!  Сьогодні ми з вами будемо творчо працювати, застосовувати на практиці знання, які отримали раніше. Над чим ми будемо працювати, ви зрозумієте, коли прослухаєте вірш-загадку.
                Якщо бачиш на картині чашку кави на столі
               Чи велику жовту диню чи конвалії малі
               Чи карафу повну кави, вазу, яблуко чи торт
               Чи усі ці речі разом, знай, що все це…
                                                    НАТЮРМОРТ.

натюрморти відомих художників фотоВіллем Клас Хеда (1594-1682) «Натюрморт з шинкою і срібним посудом» (1649)

натюрморти відомих художників фото
Поль Сезанн (1830-1906) «Персики і груші» (1895)


Презентация на тему: "3.25. « Картина – натюрморт». Исаак Левитан ...



На сьогоднішньому уроці ми знову звертаємось до дуже цікавого жанру образотворчого мистецтва – натюрморту.
Натюрморт – це зображення так званої «неживої натури»: предметів домашнього вжитку, знарядь праці, овочів, фруктів, квітів, рослин, дичини, тощо.
-         Погляньте на фотографії картин відомих художників (відеоряд розміщено перед класом). Як називається фотографія з авторської роботи? (Репродукція).


Вправа «Творчій зір».
-         Що переважно зображує художник на своїх картинах?
-         Як автор малює натюрморти: реалістично чи декоративно? Чому ви вважаєте саме так? (Реалістично, тому що предмети виглядають як справжні, дуже схожими на натуру. Здається, що глядач відчуває пахощі квітів, які намальовані на картині).
-         

Аплікація (від латин. – накладаю) – виготовлення художніх зображень накладанням (нашиванням) чи наклеюванням на папір (тканину) різнокольорових шматочків паперу (матерії).
Отже, сьогодні на уроці ми створимо декоративний тематичний натюрморт в техніці аплікація.

     Перед тим, як ви будете творчо працювати, ми згадаємо основні правила та прийоми композиції. Для цього виконаємо ескіз.
Повторюю основні правила та прийоми композиції:
-         формат і величина композиції;
-         рівновага;
-         ритм;
-         композиційний центр.
Творче завдання: 

виконання композиції "Натюрморт" у техніці аплікації

Послідовність виконання завдання:
-         вирізати основний та другорядні силуети предметів враховуючи масштаб;
-         розташувати на заданому форматі згідно вимогам композиції;
-         приклеїти на формат;
-         доповнити дрібними декоративними елементами.

Зразки натюрмортів  у техніці аплікації

Натюрморт. Занятия с детьми, мастер-классы, игры и пособия по ...

Южный полюс - детский творческий фестиваль - Натюрморт ...По следам выставки: greenfinchh — LiveJournal
Фото малюнків надсилайте у вайбер 099-63-72-507
 або на ел. пошту marinalutay84@gmail.com 

Гарного вам настрою та натхнення!




10.04.2020р. Тема: Натюрморт як жанр образотворчого             мистецтва. Композиційні прийоми і схеми побудови натюрморту. 

Який це дивний живопис — натюрморт: він змушує милуватися копією тих речей, оригіналами яких не милуєшся.
Блез Паскаль
А й справді, чи затримував Ти коли-небудь погляд на фруктах із кухонного столу? Ну… хіба що, коли був голодний, правда ж? А от картиною з фруктовою композицією або розкішним букетом квітів можна милуватися годинами. Саме в цьому — особлива магія натюрморту.
У перекладі з французької мови натюрморт означає «мертва природа» (nature morte). Проте це лише дослівний переклад.
Насправді ж натюрморт — це зображення нерухомих, застиглих предметів (квітів, овочів, фруктів, меблів, килимів тощо).
Перші натюрморти зустрічаються на фресках Стародавньої Греції та Стародавнього Риму.
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 2
Натюрморт (фреска з Помпеїв) 63–79 р., Неаполь, Національна галерея Каподимонте. Автор невідомий.
Коли у гості до римлянина приходив друг, правила гарного тону вимагали, аби господар дому показав найкраще зі свого срібного посуду. Цю традицію яскраво відображає натюрморт із гробниці Весторія Приска в Помпеях.
В центрі композиції — посудина для змішування вина і води, втілення бога родючості Діоніса-Лібера. По обидва боки на золотому столі симетрично розставлені глечики, черпаки, роги для вина.
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 3
Проте натюрморт — це не лише фрукти, овочі та квіти, але й… людський череп, покликаний відобразити швидкоплинність людського життя. Саме так уявляли натюрморт прихильники жанру «Ванітас», представники ранньої стадії розвитку натюрморту.
Видатний приклад — алегоричний натюрморт голландського художника Віллема Класа Хеди, де поряд з черепом зображена люлька — символ скороминучості земних насолод, скляна посудина — відображення крихкості життя, ключі — символ влади хатньої господарки, яка управляє запасами їжі. Ніж символізує вразливість життя, а жаровня, в якій ледве жевріє вугілля, означає його згасання.
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 4
Марнота марнот. Ванітас, 1628 р., Віллем Клас Хеда.
Віллема Хеду заслужено називають «майстром сніданків». З допомогою цікавої розстановки їжі, посуду та кухонного приладдя художник дивовижно точно передавав настрій картини. А його майстерність зображати відблиски світла на ідеально гладеньких поверхнях срібних чаш та скляних кубків вражала навіть іменитих сучасників.
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 5
Неймовірно, наскільки точно і делікатно художник вмів передавати кожну дрібничку: гру світла, особливості форми, кольори предметів. У всіх картинах голландця — таємничість, поетичність та щире захоплення світом предметів.
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 6

Натюрморти відомих художників

Натюрмортом нерідко захоплювалися знамениті художники. Саме про них та їхні прекрасні витвори я розповім Тобі далі.

Пабло Пікассо — найдорожчий художник світу

Унікальний та незрівнянний — саме так називають видатного іспанського художника ХХ ст. Пабло Пікассо. Кожна робота автора — тандем оригінального задуму та геніальності.
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 7
Натюрморт з букетом квітів, 1908 р.
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 8
Натюрморт з цибулинами, 1908 р.
Окрім традиційно майстерних реалістичних, наповнених світла і яскравих фарб, або ж похмурих, виконаних у блакитно-сірих тонах натюрмортів, Пікассо захоплювався кубізмом. Художник розкладав предмети, або героїв своїх картин на дрібні геометричні фігури.
І хоча мистецтвознавці не визнали кубізм Пікассо, нині його роботи прекрасно продаються і належать найбагатшим колекціонерам світу.
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 9
Гітара і ноти, 1918 р.

Ексцентричний Вінсент Ван Гог

Поряд зі знаменитою «Зоряною ніччю» серія картин із соняшниками стала унікальним символом творчості Ван Гога. Художник планував прикрасити соняшниками свій будинок в Арлі до приїзду друга Поля Гогена.
«Небеса — чудового блакитного кольору. Сонячні промені — блідо-жовті. Це м'яке, чарівне поєднання небесної блакиті та жовтих тонів з картин Вермеєра Делфтського... Мені не вдається написати щось настільки ж прекрасне...» — приречено говорив Ван Гог. Можливо, саме тому художник малював соняшники незліченну кількість разів.
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 10
Ваза з 12 соняшниками, 1889.
Нещасливе кохання, бідність та несприйняття його творчості спонукає художника на божевільні вчинки і неабияк підриває здоров’я. Та про живопис талановитий художник вперто писав: «Навіть якщо я впаду дев’яносто дев’ять разів, я все одно піднімуся всоте».
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 11
Натюрморт з червоними маками і ромашками. Овер, червень 1890.
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 12
Іриси. Сен-Ремі, травень 1890.

Всеохоплюючі натюрморти Поля Сезанна

«Я хочу повернути природі вічність,» — любив повторювати великий французький художник Поль Сезанн. Митець зображав не випадкову гру світла і тіні, не мінливі, а постійні характеристики предметів.
Прагнучи показати предмети з усіх боків, він змальовує їх так, що глядач милується натюрмортом немов під різними кутами. Ми бачимо стіл зверху, скатертину і фрукти — збоку, шухляду — знизу, а глечик — із різних боків одночасно.
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 13
Персики та груші, 1895 р.
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 14
Натюрморт з вишнями і персиками, 1883-1887 рр.

Натюрморти сучасних художників

Палітра кольорів та найрізноманітніших відтінків дозволяє нинішнім майстрам натюрморту досягнути неймовірної реалістичності та краси. Бажаєш помилуватися вражаючими картинами талановитих сучасників?

Британець Сесил Кеннеді

Від картин цього художника неможливо відірвати погляд — настільки чарує очі різнотрав’я! Здається, я відчуваю запах цих запаморочливо красивих квітів. А Ти?
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 15
Сесила Кеннеді справедливо вважають найвидатнішим британським художником сучасності. Володар кількох престижних премій і улюбленець багатьох «сильних світу цього», Кеннеді став відомим, лише коли йому виповнилося далеко за 40.
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 16

Бельгійський художник Джуліан Стапперс

Відомості про життя бельгійського художника Джуліана Стапперса мізерні, чого не скажеш про його картини. Життєрадісні натюрморти митця — в колекціях найбагатших людей світу.
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 17
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 18
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 19

Грегорі Ван Раальте

Сучасний американський художник Грегорі Ван Раальте особливу увагу звертає на гру світла і тіні. Художник переконаний, що світло має падати через ліс, листя дерев, пелюстки квітів, або відображатися від поверхні води.
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 20
Талановитий художник живе у Нью-Йорку. Захоплюється малюванням натюрмортів у техніці акварель.
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 21

Іранський художник Алі Акбар Садехі

Ali Akbar Sadeghi — один з найуспішніших іранських художників. У своїх роботах він майстерно поєднує композиції традиційних іранських картин, персидські культурні міфи з іконописом та мистецтвом вітражу.
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 22
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 23

Натюрморти сучасних українських художників

Що не кажи, а в українських майстрів пензлика — своє, унікальне бачення його величності натюрморту. І зараз я Тобі це доведу.

Сергій Шаповалов

Картини Сергія Шаповалова рясніють сонячними зайчиками. Кожен його шедевр наповнений світлом, добром і любов’ю до рідної землі. А народився митець у селі Інгуло-Кам’янка Новгородківського району Кіровоградської області.
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 24
Сергій Шаповалов — заслужений художник України, член Національної спілки художників.
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 25

Ігор Деркачов

Український художник Ігор Деркачов народився 1945 року в Дніпропетровську, де проживає і нині. Двадцять п’ять років відвідував образотворчу студію Будинку культури студентів ім. Ю. Гагаріна, спочатку як студієць, а потім як викладач.
Картини художника пронизані теплом і любов’ю до рідних традиційта дарів природи рідного краю.Цяособлива теплота через картини автора передається й усім шанувальникам його творчості.
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 26
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 27

Віктор Довбенко

За словами автора, його натюрморти — дзеркало власних почуттів і настроїв. У букетах троянд, у розсипах волошок, айстр і жоржин, у «запашних» лісових картинах — неповторний літній аромат та дари багатої природи України.
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 28
Що таке натюрморт? Натюрморти відомих художників, фото 29

Композиційні прийоми і схеми побудови натюрморту. Формати. Розміщення у квадраті, трикутнику, крузі

Як у будь-якому творі, так і в натюрморті, слід виявити головне, розкрити його задум, підпорядкованість елементів. Без підпорядкованості не може бути цілісності композиції.
Перед постановкою натюрморту виконується задум і виконуються пошукові ескізи композиції.
Постановка починається з композиційного центра. Натюрморт не може бути складеним із випадкових предметів. Кожен предмет повинен бути зв'язаний змістом з іншим, близьким за значенням і відповідати основному принципу виразності зображення: різні форма, матеріал, фактура, колір та ін.
Одним з істотних завдань є передача повітря, простору, віддаленості предметів. Натюрморт ставлять нижче рівня очей малюючого, щоб його горизонтальна площина була в перспективному скороченні.
Часто невиправдано мало уваги звертають на тло. Плоске або просторове, світле або темне, розміщене близько або далеко від предметів, тло по-різному впливає на загальне враження. Велике значення має колір тла. Із зміною кольору змінюється сприймання кольорових відношень усіх предметів.
У постановку натюрморту часто вводять драпірування. Розміщення драпіровки, місце її в композиції підпорядковується естетичним вимогам, які закладені в гармонії форм, світла, кольору, тону.
Коли постановка натюрморту закінчена, можна приступати до її виконання на площині.
Для того щоб передати ідейний зміст задуманого натюрморту, слід добре володіти рисунком і живописом, бачити колір і тон, перспективу, цілісність і глибину простору, вміти застосовувати композиційні виражальні засоби.
Не забувати, що зі зміною точки зору, змінюється видимість, взаємо-розміщення і відношення предметів, а також загальний вигляд в цілому. Щоб живописний натюрморт мав задуманий вплив, необхідно знайти кращу точку зору. Тому рекомендується зробити декілька композиційних начерків, де зразу уточнюється формат (мал. 4.2).
Мал. 4.2. Типові схеми побудови натюрморту
У пошуках ескізів можна застосувати видошукач (рамку з продовгуватим отвором).
Після такої підготовки можна приступати до малюнка натюрморту на картинній площині за ескізом. Особливу увагу слід звернути на масштаб натюрморту, його величину відносно площини зображення. Необхідно знайти таке розміщення натюрморту на площині, щоб не виникало бажання збільшити або зменшити його, опустити або підняти, змістити вліво або вправо.
Якщо натюрморт складний і багатоплановий, то композиційний центр, який складається з більш виразних за формою, кольором і тоном предметів, необхідно розмістити на другому плані, ближче до центру. Інші предмети — на передньому й задньому планах.
Коли на площині буде знайдено правильне композиційне розміщення предметів, необхідно приступити до передачі об'ємності і матеріальності тіл у просторі.
Натюрморт повинен бути виразним за характером форми, матеріалу, кольору, тону, насиченості й освітленості.
У роботі над натюрмортом слід правильно вибрати формат, який зумовлений змістом, задумом і елементами композиції: прямокутник, трикутник розкривають свою динаміку на площині; квадрат — статична композиція; овал — напруга, відцентрова сила; видовжений прямокутник по горизонталі — динамічна розповідь; по вертикалі — урочистість.
Щоб робота була успішною, слід дотримуватись наступних етапів:
1)попередній аналіз постановки;
2)композиційне розміщення зображення на аркуші паперу;
3)передача характеру форми предметів та їх пропорцій;
4) конструктивний аналіз форми
предметів і перспективна побудова зображення на площині;
5) виявлення об'єму предметів засобами світлотіні;
6)детальне промальовування предметів;
7)синтез — підведення підсумків роботи над малюнком.

Симетрична й асиметрична побудова. Статика й динаміка. Ритм. Контраст. Колорит. Простір. Плановість
Тематична композиція натюрморту визначається естетичними вимогами. У деяких натюрмортах для розкриття ідейного задуму може бути поставлене завдання — передати стійкість, рівновагу (мал. 4.3).
Тоді виправданим буде використання елементів симетрії і конструктивностіВ інших випадках, коли художник хоче виразити

відчуття радості життя, красу руху, бажано побудувати натюрморт асиметричним, ритмічно розміщуючи форми за тональними й кольоровими поєднаннями предметів, збільшуючи чи зменшуючи відстані між ними.
Для виявлення різних форм і матеріалів, їх різниці, у композиції натюрморту можуть бути використані закони контрастуКонтрастні поєднання великого з малим, світлого з темним, сферичної форми з кубічною і т.д. підкреслюють специфічні особливості розмірів, форм, їх тональні й кольорові характеристики.
Одним із важливих завдань натюрморту є правдиве відтворення повітря, простору, віддаленості предметів. Із цією метою предмети на передньому плані можуть (ніби випадково) загороджувати частину предметів другого плану. Таке розміщення полегшує передачу простору.
Під час малювання натюрморт ставлять нижче рівня очей, щоб його горизонтальну площину було видно в перспективному скороченні.

Творче завдання. намалювати композицію "Посуд" в графіці (простими олівцями). Визначте джерело світла та тіньову сторону)
Фото малюнків надсилайте у вайбер 099-63-72-507
 або на ел. пошту marinalutay84@gmail.com 

Гарного вам настрою та натхнення!




3.04.2020р. Тема: СЮЖЕТНО-ТЕМАТИЧНА КАРТИНА                    (продовження)
Примітка. а цю тему відводиться 2 академічні години, тобто 2 урока. Продовжуйте працювати над малюнком, а ці відео стануть вам у пригоді: 


 Фото малюнків надсилайте у вайбер 099-63-72-507
 або на ел. пошту marinalutay84@gmail.com 

Гарного вам настрою!



27.03.2020р. Тема: СЮЖЕТНО-ТЕМАТИЧНА КАРТИНА



Пітер Брейгель-старший. Селянський танок. Пітер Брейгель так виразно зображував побут селян, що навіть отримав прізвисько «Мужицький».
Ікона - зображення сцени чи персонажа зі Святого Письма, виконане за правилами - канонами, прийнятими церквою.

22. СЮЖЕТНО-ТЕМАТИЧНА КАРТИНА. ПОБУТОВИЙ ЖАНР 
На уроках літератури вам траплявся термін сюжет. Його значення, мабуть, не викликало ніяких труднощів. Сюжет - це те, про що розповідається у творі. Чи можна вживати це слово щодо картини чи малюнка? Можна, якщо ми бачимо на них зображення подій. Сюжет художнього твору є надзвичайно важливим, хоча й не головним.
Великі майстри, звертаючись до традиційних сюжетів, щоразу знаходять у них щось нове, важливе для своєї епохи. Майстри Середньовіччя могли поєднати в картині кілька подій, що сталися з одним і тим самим персонажем. Тоді його зображення виникало в композиції кілька разів. А по краях ікони зображували ніби віконечка(клейма), у яких розміщували різні епізоди з життя героя картини, наприклад чудеса, які створив цей святий.

Сандро БоттічелліСцени з життя святого Зіновія.
Художник зобразив свого героя тричі, причому двічі - навіть в однаковому одязі.
У добу Відродження художники почали зображувати на картині тільки один епізод - той, який вони вважали найголовнішим і який виражав зміст оповіді.
Художні твори, що відображають повсякденне життя, належать до побутового жанру. Іноді їх називають просто жанровими.Побутові сцени з’являються в добу неоліту, у первісних художників. Потім, згодом, дуже ретельно фіксували всі подробиці свого побуту давні єгиптяни. Побутовими сценами часто прикрашали грецькі вази. У добу Середньовіччя і Відродження художники намагалися наблизити біблійні сюжети до сучасного їм побуту. Персонажі Біблії та Євангелій були одягнені так, як одягалися середньовічні селяни, городяни й лицарі, і мешкали в таких самих замках і будинках.
Діонісій. Митрополит Олексій з житієм




Жан МіллеЗбирачки колосся

Багато картин на побутову тематику створив великий фламандський художник XVI ст. Пітер Брейгель-старший. Справжній розквіт побутового жанру припадає на XVII ст. Картини невеликого формату для помешкань на теми повсякденного життя створювала велика кількість голландських художників, так звані «Малі голландці». На їхніх картинах ми можемо побачити сімейні свята, гру в карти, візит лікаря до хворого, події і ситуації, дуже поширені і звичні в житті людини.
У творчості художників XIX ст., як-от Жан Франсуа Мілле, картини, малюнки, гравюри викривали недоліки людей і суспільного життя, викликали в глядачів співчуття до знедолених. До побутового жанру часто зверталися Т.Г. Шевченко та інші українські художники.
1. Що таке сюжет у живописі? Якими є сюжети картин, наведених у розділі?
2. Як зображували жанрові сцени художники різних часів?

МПимоненкоСуперниці. Картина зображує типову побутову сцену.
3. Уважно роздивіться запропоновану вам картину побутового жанру. Які події передували тому, що зображено на ній? Що, на вашу думку, відбудеться потім? Чому художник зобразив саме цей момент?
Намалюйте композицію-спогад у теплому або холодному колориті.
Інструменти та матеріали: аркуш паперу, гуашеві або акварельні фарби, олівець, гумка, пензлі.
План роботи.
• На аркуші паперу скомпонуйте зображення.
• Вирішіть, які зображення будуть більшими, а які - меншими.
• Підготуйте малюнок до подальшої роботи: зітріть усі допоміжні лінії, які ви використовували для побудови, зайві лінії.
• На палітрі поруч підберіть колір, який відповідає кольору, наприклад, тла.
Почати роботу фарбами краще з тих кольорів, які вам зрозумілі.
• Порівняйте і спробуйте відтворити різницю відтінків різних частин малюнка, де створюється найбільший контраст.

ПРИГАДАЙМО!
ЯК РОБИТИ ЕСКІЗ
Ескіз - це проект картини, перший етап роботи над нею. В ескізі визначають формат, розмір зображення, точку спостереження, висоту горизонту. У багатьох варіантах ескізів треба домогтися найбільшої виразності рішення, правдиво розмістити об'єкти, предмети, згрупувати фігури, знайти смисловий центр, який привертатиме головну увагу глядача. У композиції не повинно бути зайвих фігур, байдужих до подій. Кожна фігура мусить мати свої значення в загальному задумі, і вся обстановка має допомагати його розкриттю.
І. Левітан. Ескізи пейзажу. Ранок. Узлісся
На відміну від театру і літератури, твір образотворчого мистецтва завжди передає тільки один момент.
Ескіз може вважатися прийнятним, якщо зміст картини читається з першого погляду ії основна думка зрозуміла.
Розробляючи ескіз у кольорі, дуже важливо знайти саме той колорит, який правдиво характеризував би подію, яка відбувається, доповнював емоційний вплив картини. Не можна випадково і непродумано розмальовувати зображувані об'єкти і фігури. Колорит картини має відповідати тоновим і колірним умовам зображуваного моменту, часу дня, стану погоди. В остаточному результаті весь колірний лад ескізу має слугувати виявленню композиційного центру і доповнювати емоційний вплив картини.
І. Рєпін. Ескіз картини «Бурлаки на Волзі»
І. Рєпін. Картина і ескіз картини «Запорожці пишуть листа турецькому султану». Створенням цього ескізу художник не обмежився. Відомо декілька варіантів самої картини, які знаходяться в різних музеях.

Творче завдання:
Пропоную такі творчі завданя: "Літній відпочинок", "Під час карантину", "Прогулянка" або будь яка сюжетно- тематична композиція на ваш вибір. Завдання розраховане на 2 урока.
МАЙСТЕР-КЛАС
ЕТАПИ РОБОТИ НАД КОМПОЗИЦІЄЮ
Найголовніше і найцінніше, із чого починається композиція, - це її задум. Треба відчути спорідненість, відгук у душі теми, яку вибираєте. Основний закон композиції - побачити в природі головне, закономірне й звільнити його від зайвих, другорядних деталей.
1.   Перший етап - ескіз-пошук, у якому ми окреслюємо основне композиційне рішення, визначаємо головних героїв. Таких пошукових ескізів має бути декілька, з них потім потрібно вибрати кращий, найвиразніший. В ескізі зображувати треба не дрібниці, а цілі фігури, групи людей, силуети будинків, дерев тощо. У цьому ескізі-пошуку вирішуйте відразу і тональні співвідношення майбутньої композиції.
2.   Другий етап - збір допоміжного матеріалу: начерки з натури, замальовки пейзажні, інтер'єрні, костюмів, предметів, робота з допоміжною літературою. Малюючи композицію на історичну тему, не зайве поцікавитись, який одяг носили люди того часу, якими речами користувалися. А, скажімо, якщо тлом композиції є пейзаж, зробити натурні етюди, попрацювати на пленері. Для кожного персонажа корисно знайти реальний прототип, зробити начерк з натури.
3.   Наступний крок - це перенесення ескізу на великий аркуш. Треба стежити за тим, щоб під час перенесення малюнка не «збити» композицію. Для цього існує старовинний спосіб, яким користувалися ще художники Давнього Єгипту, - перенесення по квадратах. Зображення в маленьких квадратах ескізу має відповідати квадратам головного аркуша. Потім лінії, що поділяли папір на квадрати, витирають і залишається тільки збільшене зображення. Після цього ви можете починати працювати фарбами.
Доцільно зауважити, що колірне рішення вам краше зробити заздалегідь також на маленькому кольоровому ескізі. Покривши кольором усю поверхню композиції, треба від загального переходити до дрібниць.
Таку тематику пропонують автори підручника:
Етапи роботи над композицією

Мікеланджело Мерізі да Караваджо. Ворожка
Мікеланджело Мерізі да Караваджо (1573-1610) - видатний італійський художник. Улюбленим жанром майстра були побутові сцени. Навіть біблійні та євангельські події Караваджо зображує як епізоди з повсякденного життя. Картину художника «Кошик з фруктами» вважають одним з перших європейських самостійних натюрмортів.
У своїх творах Караваджо сміливо поєднує яскраве освітлення фігур персонажів, особливо їхніх облич, з глибокою темрявою тла. Ця манера отримала назву «караваджизм» і використовувалася численними художниками XVII ст. Найвідоміші твори 
Караваджо: «Вакх», «Ворожка», «Кошик з фруктами», «Лютніст», «Прикликання апостола Матфея», «Успіння».
Пимоненко Микола Корнилович (1862-1912) - український художник.
Народився в сім'ї різьбяра по дереву. Навчався в школі М. І. Мурашка, потім - у Петербурзькій академії мистецтв. Член Товариства пересувних художніх виставок. Жив і працював у Києві. Відомий насамперед як майстер побутового жанру. М. Пимоненко поєднує сцени повсякденного життя з поетичними українськими пейзажами, що надає його творам особливої чарівності. Найвідоміші твори М. Пимоненка: «Святочне ворожіння», «По воду», «Жертва фанатизму», «В похід», «Перед грозою», «Суперниці».


Козак Мамай — захисник українського народу, степовик, мандрівник, воїн, мудрець і казкар в одній особі.
Давній термін «мамаювати» означає мандрувати, козакувати, вести козачий спосіб життя, «ходити на мамая» - іти навмання.
 Фото малюнків надсилайте у вайбер 099-63-72-507
 або на ел. пошту marinalutay84@gmail.com 

Гарного вам настрою!




20.03.2020 р. 
Тема: Портрет у живописі






Ц ререпродукції картин якого жанру? (портрет)
А що таке портрет? ( Портре́т (фр. portrait) — мальоване, скульптурне або фотографічне зображення людини або групи людей)
В якій техніці виконано портрети? (живопис, графіка)
А ще  мене цікавить, чи здогадалися ви, хто автор усіх цих творів.
(Т.Г. Шевченко)
Та для того, щоб ви змогли передати свої враження у портреті, нагадую пропорції обличчя людини.
·          - Відстань від лінії підборіддя до лінії росту волосся ділиться на 3 рівні частини.
·         - Відстань між очима дорівнює ширині одного ока.
·         - Ширина губ дорівнює відстані однієі зіниці до іншої.
·         - Вуха розташовані між лінією брів і лінією підстави носа.
·         - Нижня губа розташована на лінії, що поділяє навпіл відстань від підборіддя до підстави носа.
Творче завдання.  Практична робота
Малюнок людини в живописі
Послідовність роботи:
1.     Створіть ескіз малюнка простим олівцем (ми робили на попередніх уроках)
2.     Далі – див. youtube-ролики  
  https://www.youtube.com/watch?v=H8wDZe-KZ-U&t=848s
               https://www.youtube.com/watch?v=LU_6B4mLxkg
 Фото малюнків надсилайте у вайбер 099-63-72-507
 або на ел. пошту marinalutay84@gmail.com 
Гарного вам настрою!




Немає коментарів:

Дописати коментар